Eden od prijetnejših in vedrih nastopov Pihalnega orkestra Jesenice-Kranjska Gora je prvomajska budnica. Tradiciji se ne bodo izneverili niti letos in 1. maja bodo po celotni občini Jesenice odmevali zvoki koračnic v praznično jutro.
V petek, 21. aprila, je v dvorani Gledališča Toneta Čufarja na Jesenicah gostoval Akademski pevski zbor Študentskega kulturnega centra Univerze v Nišu. Pod vodstvom dirigenta in umetniškega vodje Zorana Stanisavljevića se je predstavil s pisanim izborom pesmi iz zakladnice zborovske glasbe iz Srbije, Balkana in Evrope.
Od 13. do 16. aprila je na ledeni ploskvi v dvorani Podmežakla na Jesenicah potekalo največje letošnje tekmovanje v umetnostnem drsanju v Sloveniji. Člani Drsalnega kluba Jesenice so pod okriljem Zvezo drsalnih športov Slovenije izvedli 30. jubilejno tekmovanje za Pokal Triglav v mladinski in članski konkurenci, v mlajših kategorijah so tekmovali za Pokal Narcisa. Zanimanje za sodelovanje na obeh tekmovanjih je bilo tudi letos veliko, saj so v nekaterih kategorijah morali celo omejiti prijave.
Začetki novoletnih koncertov za popestritev božičnih in novoletnih praznikov na Jesenicah segajo v sedemdeseta leta prejšnjega stoletja. Pobudnik je bil priznani jeseniški operni pevec Jaka Jeraša, ki je poskrbel za gostovanje opernih pevcev iz Ljubljane, nastopil je tudi Ladko Korošec. Leta 1971 so pobudo za izvedbo prevzeli člani Pihalnega orkestra Jesenice-Kranjska Gora, ki so se izvedbe lotili resno in za obogatitev programa vsako leto povabijo različne glasbene goste. Letošnji novoletni koncert, 27. decembra, v dvorani kina Železar na Jesenicah je bil jubilejni. Godbeniki so pod vodstvom dirigenta in umetniškega vodje Dejana Rihtariča spet poskrbeli za vrhunsko izvedbo, ki je navdušila publiko v polni dvorani. Program je v prvem delu obsegal znane skladbe, ki so jih desetletja nazaj prepevali velikani različnih glasbenih zvrsti, v drugem delu so zaigrali praznično obarvane božične in novoletne skladbe. Izvedbo programa je obogatila gostja, odlična slovenska pevka Neisha s svojimi uspešnicami. Župan občine Jesenice mag. Peter Bohinec je na koncertu v pozdravnih besedah čestital orkestru za odlično izvedbo, vsem v dvorani zaželel vse najlepše v novem letu 2023 ter za drugo leto napovedal novost - prihodnji koncert jeseniških pihalcev bo v času novoletnih praznovanj organiziran kot darilo župana in občinske uprave prebivalcem občine Jesenice.
Na Blejski Dobravi 26. decembra, na god svetega Štefana, ohranjajo star ljudski običaj žegnanja konj. Že od nekdaj lastniki pripeljejo konje pred cerkev Svetega Štefana, ki je zavetnik konj in živine. Pred 25-timi leti so se v kraju odločili, da združijo dva dogodka, žegnanje konj in praznovanje dneva samostojnosti in enotnosti. Po dveh letih premora zaradi koronavirusa je bil letos ta dan na Blejski Dobravi spet velik praznični dogodek z udeležbo številnih domačinov in obiskovalcev od drugod, ki so se zbrali v vaškem jedru. Po sveti maši je 49 konj blagoslovil župnik Matija Selan. Poleg domačinov so jih lastniki pripeljali iz Planine pod Golico, Hrušice, Javorniškega Rovta, Gorij in drugih okoliških krajev. Zbranim sta čestitke ob državnem prazniku izrekla župan občine Jesenice mag. Peter Bohinec in predsednik sveta krajevne skupnosti Blejska Dobrava Anton Hribar. V kulturnem programu je nastopil moški pevski kvintet Vintgar in domače country plesalke in plesalci.
Sedlo Rožca v Karavankah na nadmorski višini 1587 metrov že vrsto let povezuje prebivalce dveh sosednjih občin Šentjakoba v Rožu na Koroškem in Jesenic. Od leta 2002 v septembru potekajo srečanja, ki so namenjena predvsem utrjevanje prijateljstva med prebivalci, politiko in skrbi ta dan vsi pustijo v dolini. Organizacijo si vsako leto izmenjujejo na obeh straneh Karavank. Letos so bili v nedeljo, 11. septembra, na 19. srečanju gostitelji predstavniki Občine Jesenice in Turističnega društva Golica. Spet je bila to priložnost za utrjevanje dolgoletnih prijateljskih vezi, izmenjavo mnenj iz različnih okolij, za snovanje novih načrtov že utečenega sodelovanja na kulturnem, športnem in drugih področjih ter tudi večjih projektov.
1. avgust je bil od leta 1954 naprej praznik občine Jesenice, ki je takrat segala od Rateč do Rodin. Leta 1998 so člani občinskega sveta izglasovali spremembo, da se za praznik izbere 20. marec, dan, ko so Jesenice, takrat trg, prejele mestne pravice. 1. avgust je ostal spominski dan v spomin na oborožen spopad Cankarjeve čete z Nemci na Obranci na Mežakli, ki je bil prvi na Gorenjskem v drugi svetovni vojni. Vrsto let so bile priložnostne slovesnosti z veliko udeležbo občank in občanov pri spomeniku na Obranci, sedaj pa so že nekaj let v dvorani Kolpern na Jesenicah. Tudi letos je pred spominskim dnevom delegacija, ki so jo sestavljali župan Blaž Račič, predsednik Zveze borcev NOB Jesenice, Žirovnica in Kranjska Gora Izidor Podgornik ter predsednik borčevske organizacije Podmežakla Aleksander Jernejc, na Obranci k spomeniku položila venec in cvetje.
25. junija, na praznik dneva državnosti bo Občina Jesenice v sodelovanju s Planinskim društvom Jesenice organizirala 13. pohod na Golico. Potekal bo podobno kot prejšnja leta, na veselje vseh brez znanih omejitev preteklih dveh let. Udeleženci bodo na pot krenili od 8. do 10. ure od cilja sankaške proge v Savskih jamah, mimo Korlnovega rovta po osrednji planinski poti do vrha Golice. Pri koči na Golici bo ob 11. uri krajši program s pozdravnimi besedami predstavnikov Občine Jesenice in Planinskega društva Jesenice. Vsi bodo prejeli pohodne majice, na voljo bo vpisna knjiga. Poseben avtobusni prevoz ne bo organiziran. Pohod bo ob vsakem primeru, vsem le velja priporočilo z željo za varno pot in da vzamejo s seboj ustrezno planinsko opremo, posebej v primeru, ko Golica tudi v tem mesecu zna pokazati neprijazen obraz.
Člani Moškega pevskega zbora Društva upokojencev Jesenice so letošnji 60-letni jubilej zaokrožili 22. oktobra s slavnostno akademijo v dvorani Kolpern na Stari Savi na Jesenicah. Pod vodstvom zborovodje Petra Novaka so zapeli predvsem znane ljudske pesmi ter pesmi slovenskih skladateljev. Koncertni program so obogatili gostje, člani Mešanega pevskega zbora Kulturnega društva Odmev iz Kranjske Gore, plesalci Folklorne skupine Juliana s Hrušice in učenci Glasbene šole Jesenice. V pozdravnih besedah sta jubilantom čestitke izrekla podpredsednica Društva upokojencev Jesenice Ivanka Zupančič in župan občine Jesenice Blaž Račič.
Občina Jesenice je v sodelovanju s Planinskim društvom Jesenice na praznik dneva državnosti, 25. junija, organizirala 12. pohod na Golico. Na priljubljen vrh v Karavankah se je povzpelo več kot 350 udeležencev iz občine Jesenice, lep junijski dan pa je privabil tudi številne druge planince iz različnih krajev Slovenije. Pred kočo na Golici je bil letos ob jubileju, 30-letnici države Slovenije program še posebej praznično obarvan . Po državni himni sta vsem zbranim pozdravne besede namenila župan Občine Jesenice Blaž Račič in predsednik Planinskega društva Jesenice Vlado Hlede. Za vedrejše razpoloženje so poskrbeli člani ansambla Antistres. Kot vsako leto so bili v pripravljenosti člani Društva Gorske reševalne službe Jesenice. Njihova pomoč ni bila potrebna saj so vsi uspešno opravili vzpon na vrh Golice in se varno vrnili nazaj v dolino.
V soboto, 5. junija, je na prireditvenem prostoru na Stari Savi Mladinski center Jesenice v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev Jesenice organiziral Mini kulturno mavrico Jesenic. Tokrat je tradicionalna prireditev, na kateri kulturna društva s plesi, glasbo in petjem predstavljajo multikulturno in večnacionalno mesto, potekala v manjšem obsegu, vendar z bogatim in raznolikim programom. Najprej so vsi udeleženci v sprevodu krenili do Čufarjevega trga, kjer je se je vsaka predstavila s krajšim programom.
Na osrednji prireditvi na Stari Savi so po pozdravnih besedah župana Občine Jesenice Blaža Račiča v programu sodelovali: folklorna skupina Kulturno-športnega društva Bošnjakov Biser Jesenice, folklorna skupina Juliana Kulturno-športnega društva Hrušica, kvintet pevcev Vintgar z Blejske Dobrave skupina ljudskih pevcev Suhe Hruške Kulturnega društva Javornik-Jesenice in Pihalni orkester Jesenice-Kranjska Gora. Gostje prireditve so bili letos člani folklorne skupine Kulturno-umetniškega društva Rudi Jedretič iz Ribnega in člani Tamburaške skupine Bisernica iz Reteč.
Zaradi znanih razmer je bilo na letošnji Kulturni mavrici manj obiskovalcev kot običajno, prav tako niso pripravili stojnic s kulinaričnimi dobrotami.
Lani so občanke in občani občine Jesenice prvomajsko budnico Pihalnega orkestra Jesenice–Kranjska Gora spremljali le preko zvočnika na gasilskem vozilu. Letos so ob ponovnem večjem sproščanju godbeniki spet igrali v živo, vendar v manjši zasedbi. Na sobotno praznično jutro so se razdelili v dve skupini in na desetih lokacijah z ubranimi koračnicami pričarali nekaj vedrejšega vzdušja v tem drugačnem času. Prav čutiti je bilo sproščenost, da so lahko spet imeli v rokah instrument in igrali. To je bil prvi javni nastop od lanskega oktobra. Vsi ljudje, ki so jih pozdravljali, so upoštevali ukrepe glede zbiranja v dovoljenem številu, nekateri so bili kar na oknih. Na več lokacijah lokacijah - na Hrušici pri hiši nekdanjega župana Borisa Breganta, pred Domom upokojencev dr. Franceta Berglja na Jesenicah, pri Farnem kulturnem društvu na Koroški Beli, pri Domu upokojencev Javornik-Koroška Bela in za zaključek pred planinskim domom na Pristavi v Javorniškem Rovtu so bili deležni še posebne pozornosti s pogostitvijo in zahvalami, da so njim in vsem v občini Jesenice polepšali praznično jutro. Na Pristavi je bilo kar nekaj nostalgije na nekdanja velika praznovanja prvega maja, katerim so udarni ton dajali prav glasbeniki. Za prevoze godbenikov so poskrbeli člani prostovoljnih gasilskih društev Hrušica in Koroška Bela.
Pihalni orkester Jesenice-Kranjska gora je od nekdaj nepogrešljiv pri izvedbi tradicionalnih prvomajskih budnic v občini Jesenice. Spopadanje s koronavirusom letos že drugo leto zapored narekuje drugačno izvedbo, prilagojeno aktualnim epidemiološkim razmeram. Lani so občanke in občani za budnico lahko poslušali koračnice orkestra, ki so donele iz zvočnikov na gasilskem vozilu. Letos bo ob delnem sproščanju ukrepov budnica spet kot nekoč z godbeniki v živo vendar v manjšem dovoljenem številu. Godbeniki se bodo v soboto, 1. maja zjutraj razdelili v dve skupini po deset članov in se z gasilskima voziloma odpeljali po občini Jesenice. Prva skupina bo zjutraj krenila s Hrušice na Jesenice, do stavbe Gimnazije Jesenice, druga skupina pa od tam naprej proti Slovenskemu Javorniku, Blejski Dobravi in preko Lipc do Koroške Bele. Postanki z igranjem koračnic bodo na tradicionalnih lokacijah kot pretekla leta.
Zveza kulturnih društev Jesenice je z Območno izpostavo Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti Jesenice in Gledališčem Toneta Čufarja v preteklih letih osrednjo prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku v občini Jesenice v Prešernov spomin pripravila v jeseniški gledališki dvorani. Letos so jo glede na znano epidemiološko situacijo vsi lahko spremljali na Youtube kanalu gledališča.
Predsednik Zveze kulturnih društev Jesenice Miloš Možina je v uvodnih prazničnih besedah posebej poudaril vlogo in pomen ljubiteljske kulture v domačem okolju. Izpostavil je znanje, talent, čas in materialna sredstva številnih občank in občanov pri ustvarjalnem delu na tem področju.
V krajevni skupnosti Podmežakla na Jesenicah so vrsto let v spomin na 10. avgust leta 1941 organizirali pohod in srečanje krajank in krajanov na Zakopih na Mežakli. Tam je bila na ta dan ustanovitev prvega okrožnega odbora Osvobodilne fronte za jeseniško-radovljiško območje. Ker bi zaradi avtobusnih prevozov na Mežaklo večini udeležencev težko zagotovili spoštovanje vseh ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa, so se člani sveta krajevne skupnosti letos odločili, da delegacija obišče spominsko obeležje na Zakopih. Venec in cvetje sta položila predsednica KS Podmežakla Alma Rekić in predsednik krajevne borčevske organizacije Aleksander Jernejc.